Mit Psa Mordercy - Bohaterskie Psy - Panda

wstecz

Bohaterskie Psy - Panda

Psie oddanie czyni życie łatwiejszym...

Mieszkanka Lancaster-Pat Morrison jest żarliwym zwolennikiem korzyści jakie przynoszą psy osobom niepełnosprawnym.

Morrison jeździ na wózku inwalidzkim od 1996 roku gdy miała wypadek podczas jazdy konnej. W codziennej aktywności życiowej pomaga jej mix pitbulla-Panda,znaleziona na ulicy i wyszkolona do włączania światła, podnoszenia zrzuconych rzeczy i ciągnięcia wózka inwalidzkiego. "Potrzebowałam psa,a ona potrzebowała człowieka"-mówi Morrison.

Morrison znalazła Pande gdy była szczeniakiem błąkającym się po ulicach Lancaster.Kiedy nikt nie odpowiedział na ogłoszenie zamieszczone w gazcie o poszukiwanym właścicielu psa,Panda została wysterylizowana i zaszczepiona. Stojąc wobec dwuletniego oczekiwania na przysłanie jej psa towarzyszącego z firmy z Santa Rose,Morrison postanowiła zatrzymać szczeniaka i go wyszkolić. Pierwszą rzeczą,jakiej uczyła się Panda było włączanie światła łapą,gdy Morrison powiedziała "światło". Nauka zajeła jej 5 minut. "Była zdumiewająco szybka"-mówi Morrison,która przed wypadkiem szkoliła psy i konie.

Później Panda nauczyła się ciągnąć wózek inwalidzki Morrison w miejscach publicznych,przynosić Morrison rzeczy i podnosić rzeczy,które jej upadły. Czarno-białej 11-miesięcznej Pandzie założono zielony podkoszulek z napisem"Service" i "Zapytaj czy możesz mnie pogłaskać,jestem przyjazna". "Jest zaskakująco dobra mimo małego doświadczenia.Kiedy poszłyśmy do biblioteki,zasnęła."-opowiada Morrison. "Jest świetna."

Morrison ucierpiała w wyniku wypadku podczas jazdy konnej,gdy jej koń stanął dęba i upadł na nią.Upadek spowodował zmiażdżenie 4 i 5 kręgu piersiowego w jej kręgosłupie,pozbawiając ją możliwości stania,osłabiając mięśnie ramion, powodując utratę mowy i utratę 10 lat z jej pamięci. Dawny uczelniany instruktor i nauczyciel niepełnosprawnych-Morrison musiała pracować nad rehabilitacją samej siebie. "Musiałam nauczyć się żyć z faktem,że nie zostałam wielkodusznie ocalona"-wspomina Morrison.

Podczas jej pobytu w szpitalu,na jedną z wizyt jej przyjaciel zabrał swojego psa i Morrison mogła zobaczyć jak twarze innych pacjentów rozjaśniają się gdy widzą zwierzę. "Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie,ponieważ to było czymś,co mogło pomóc ludziom."

Morrison odzyskała mowę dzięki ćwiczeniu monologów Szekspira by wzmocnić mięśnie twarzy.Większość jej pamięci powróciła,ale wciąż nie mogła przypomnieć sobie jedno roku swojego życia. Odzyskała zdolność do chodzenia, ale osłabione mięśnie nóg nie były zdolne do długiego stania.

Z powodu rosnących tkanek blizny,Morrison ostatecznie została skazana na wózek inwalidzki.